fbpx
Ad imageAd image

11-vjeçarja shqiptare këndon para shkollës në Angli këngën ‘Xhamadani vija -vija’

Blloku min lexim

Shqiptarët janë të shpërndarë kudo nëpër botë, por shumë prej tyre nuk harrojnë të tregojnë prejardhjen dhe kur gjejnë rastin e demonstrojnë se janë shqiptarë. Së fundmi “Xhamadani vija- vija“ është kënduar në Angli në qytetin e Oxted nga fëmijë të shkollës St.Mary. Ky është një event që bëhet çdo vit nga shkolla e zonës ku në fokus të saj janë promovimet e kulturës të shteteve të ndryshme.

- Advertisement -

Kori i klasës së gjashtë ka zgjedhur ndër të tjera të këndojnë se bashku një kënge shqipe. Ka qenë 11-vjeçarja shqiptare Emily Cook e cila ka zgjedhur që të këndojë nja këngë shqipe duke treguar kulturën tonë.

Pasi vitet e para të mësimeve i mori në Shqipëri, Emily është shpërngulur me familjen dhe jetojnë në Angli. Edhe pse një vajzë vetëm 11 -vjeçare Emily çdo ditë u tregon fëmijëve të tjerë për vendin e saj , Shqipërinë .

- Advertisement -

Emily është vajza e parë e çifti Robert nga Anglia dhe Valmira shqiptare. Pas jetesës në Shqipëri prej 22 vitesh së fundmi familja e Robertit u kthye në Angli sëbashku me tre fëmijët, vajzën e tyre Emilin dhe dy djemtë Xhozef dhe Wesli.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock