fbpx
Ad imageAd image

Portreti i parë zyrtar i mbretit Charles që kurorëzimi, pikturuar nga Jonathan Yeo

Blloku min lexim

Portreti i parë zyrtar i pikturuar i mbretit Charles III që nga kurorëzimi i tij është zbuluar në Pallatin Buckingham.

Vaji i madh në pëlhurë tregon një Mbret Charles më të madh se jeta në uniformën e Gardës Uellsiane.

- Advertisement -

Vepra e kuqe e gjallë, me përmasa rreth 8ft 6in me 6ft 6in, është nga Jonathan Yeo, i cili ka pikturuar gjithashtu Tony Blair, Sir David Attenborough dhe Malala Yousafzai.

Thuhet se mbretëresha Camilla e shikoi pikturën dhe i tha Yeo: “Po, ju e keni atë”.

- Advertisement -

Në portretin e ri, Mbreti është paraqitur, me shpatë në dorë, me një flutur që ulet mbi supe.

Yeo bën shaka: “Nëse kjo do të shihej si tradhti, unë mund ta paguaja fjalë për fjalë me kokën time, gjë që do të ishte një mënyrë e përshtatshme që një piktor portreti të vdiste – t’i hiqej kokën!”

- Advertisement -

Në realitet, Yeo nuk do të humbasë kokën sigurisht – nuk ka ekzekutime për një portret të një monarku të pranuar keq.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock