fbpx
Ad imageAd image

“Dy vajza më kanë vdekur, më shpëtoni vajzën tjetër” Rrëfimi tronditës i të moshuarës

Blloku min lexim

Nuk është mosha ajo që bën që zëri i kësaj nëne të dridhet, por humbjet e saj tragjike. Sot, si dikur, kjo e moshuar mban një peshë në kraharor, që vetëm një nënë mund ta përballojë. Sot vajza e saj, është duke u tretur nga një sëmundje e rëndë.

“Unë jam nëna e Erkandës, Sabajet Kotrri. Erkanda është fëmija i tretë. Dy vajza më kanë vdekur. Njëra 17 vjeçe, tjetra 32 vjeçe…32 vjeçarja ka lënë pas 4 fëmijë.

- Advertisement -

Por tash, më ka rënë halli tjetër i madh. Kam Erkandën,… (qan) zemra ime e di.”-thotë e moshuara për “Shqiptarët për Shqiptarët”.

Vështirë të përshkruash me fjalë ndjesitë që përcjell zëri dhe sytë e kësaj të moshuare. Në rrëfimin e saj, ajo na tregon se prej kohësh tashmë, nuk e merr më gjumi.

- Advertisement -

“InshaAllah nuk e kanë fatin e njëjtë (me jetimët e tjerë) këta fëmijë. Një palë (të të bijës së ndjerë) e kanë patur, inshaAllah nuk e kanë dhe këta fëmijë, vaj hallit të bëhen 7 jetimë.

Unë…nuk më merr gjumi natën. As natën e as ditën. Veç për vajzën rri duke u lutur, pavarësisht se nuk i tregoj. InshaAllah i madhi Zot bën mrekullinë për të… për të dhe fëmijët.”-rrëfen e moshuara.Erkanda është prekur nga sëmundja e kancerit (limfoma). Nëna e tre fëmijëve ka nevojë urgjente për të marrë kurim të specializuar jashtë shtetit. Familja nga Shkodra nuk i ka mundësitë financiare dhe lutet për ndihmën e bamirësve./ FCH/

- Advertisement -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO